Regionálna výchova

Roky plynú, život sa mení a naša dedina zmenila tiež postupne svoju tvár. Od pradávna sa nám odkrývala so svojimi radosťami i starosťami, plačom i smiechom, dobrým slovom, piesňou i radou.

Pomocnú ruku sme jej podali pred niekoľkými rokmi aj my, učitelia ZŠ. Na základe štátneho vzdelávacieho programu sme dostali predmet regionálna výchova do našej školy. Po dôslednom uvážení bol predmet  zapracovaný do školského vzdelávacieho programu (ŠkVP) na ročníkoch 1.-4. Nech je tento krok prejavom úcty i vďaky našim predkom, nech je studnicou poznania pre naše deti a odkazom pre budúce generácie.

V Bánove je odpradávna prítomná silná tradícia výročných ľudových zvykov, tradícií ľudovej kultúry a architektúry.

Obsah predmetu regionálna výchova je rozpracovaný v šiestich tematických celkoch na ročníkoch 1.-4.  Vo vyšších ročníkoch je obsahovo zapracovaný v prierezových témach.

V tematickom celku Región, kde žijem spoznávajú žiaci významných predstaviteľov obce, obecný úrad. Absolvujú terénne exkurzie Chrenovka, Sihoť, Strašský kút, archeologické nálezisko v Nitrianskom Hrádku a z blízkeho regiónu navštívia synagógu v Šuranoch.

V druhom tematickom celku Historické pamätihodnosti našej obce sa bližšie zoznamujú s bánovským kostolom, kaštieľom, domom ľudových tradícií i pamätníkmi, ktoré v obci máme. Poznávajú Bánov z literárnych diel – povesti, povrávky. V dome ľudových tradícií sa stretajú s predmetmi dennej potreby v minulosti a poznávajú obec zo starých fotografií.

Rozvoj citu ku kráse ľudového umenia pestujeme u žiakov spoznávaním ročných zvykov a obyčajov. Tradičnými sviatkami a jedlami prežívame atmosféru minulosti na pôde súčasnosti. Hráme sa ľudové hry, riekanky, vyčítanky, spoznávame pranostiky jednotlivých ročných období. Sviatočné dni si spestrujeme ľudovým tancom i bánovským krojom.

V tematickom celku Zamestnanie obyvateľstva poukazujeme na tradičné remeslá Bánovčanov. Žiaci sa zoznamujú s remeslami ako pekárstvo, tesárstvo, medovnikárstvo, včelárstvo, výšivkárstvo.

Beseda s kronikárkou obce, vyhľadávanie záznamov v kronike, či významné osobnosti nášho regiónu, poskytujú žiakom dostatok priestoru na získavanie informácií.

Vždy bude naším cieľom  prebudiť a rozvinúť citový vzťah mladého Bánovčana  ku krásam prírody a k výsledkom tvorivej činnosti obyvateľov Bánova. U mladej bánovskej generácii budeme  pestovať lásku a hrdosť na svoje rodisko.

Veľmi pekne a jasne vyslovila túto myšlienku vo svojich veršoch pani Mgr. Miroslava Kozárová:

„Tam, kde je zasiate voňavé žitečko,

leží si dedinka zaliata slniečkom.

Tam spieva škovránok, trilkuje nevinne,

s pesničkou víta nás v bánovskej dedine.

Tá moja dedinka ružami prekvitá,

v každom jej domčeku láska je ukrytá.

Pre mňa je najkrajšia, na svete jediná,

piesňami zdobená bánovská dedina.

V živote môžem prejsť každučký sveta kút,

na rodnú dedinku nedá mi zabudnúť.

Darom tým najkrajším je moja rodina,

otec, mať, sestra, brat, bánovská dedina.“

RGVrgv

rgvrgv

Keď pluh i zem ryje, zima ešte žije.

Jozef – základ jari.